Про сплави річкою Луга інформації дуже обмаль, тому варто присвятити опису ділянки від м. Володимир-Волинський до c.Устилуг декілька слів.

Коли ви проїжджаєте Володимир-Волинський з сторони Львова, то р.Луга залишається лише миттєвим фрагментом невеличкого пляжику за вікном.

Якщо ж поглянути на карту — то видно, що зарегульоване русло закінчиться десь в р-ні с.Федорівка і далі річка набуває природності — стає звивистою і вузькою.

При замірах по карті відрізок від Володимира до Устилуга складе десь до 25 км. - цілком достатня відстань для проведення одно або дводенного сплаву.

Населених пунктів небагато на таку відстань, тому усе має бути цікаво.

Почали сплав з пляжика в Володимирі, точніше з купання у ранковій чистій і чудовій воді.

Зразу після моста є невеличкий корочок з наносів на старі сваї, але вона легко долається.

Чистота води і кількість малька просто вразила, тут русло розширене, тому мілкувате і заросле, зате по берегах чисто — багато упоряджених підходів з місцями для купання — оскільки до с.Федорівка і в р-ні с.Федорівка річка проходить по заселених ділянках, однак це не псує пейзажу і краси.

За с. Федорівка ви зустрінете понтонний місток — за ним Луга різко змінюється і починає показувати свій справжній природній характер.

Перший сюрприз — це глибина. Не дивлячись на невисокі береги, глибина починається зразу біля берега, співвідношення ширина/глибина прямує до близьких одиниці значень. При ширині в 3-4 метри є ділянки, де зануривши з байдарки все весло і руку (близько 3м) - дна не дістаєш.

Другий сюрприз — це епічні, як для такої річки, завали. Зразу видно, що тут не ходять ні туристи, ні рибалки і ці завали існують тут десятиліттями. Спроби розібрати і прочистити хоч трохи — були безуспішні. На розчистку 1 середнього завалу декільком мужчинам може знадобитися кілька годин, але глибина робить завал “живим” немає на що спертися, ти зразу входиш без опори глибоко, навіть при наявності бензопили на таких “живих” опорах важко буде працювати — тому обноси. Таких обносних 100% завалів більше 10.

Ще на цьому ж відрізку (Федорівка — Хрипаличі — П'ятидні) багато менших завалів і пробок, які можна проповзти з великими зусиллями по сумнівних тряв'яних шпаринах.

Хоча між завалами русло прекрасне.

Третій сюрприз — ви з води бачите стандартну річкову рослинність, очерет, трав'янисті береги, поля подалі, але коли ви робите обнос — виявляється, що ви виходите в луг, де рідко ступає не тільки людина, але й свійські тварини — це царство осота, бур'янів, кропиви і безлічі видів буйних трав — первозданний дикий луг як він є — нерівномірний, покуйовджений, важкопрохідний пішки.

За Федорівкою кілька кілометрів нас переслідував запах не то ферм, не то очисних споруд, не то якихось біо-виробництв. Розпитати когось не було можливості оскільки місця просто мало відвідуються людьми. Зліва перед Хрипаличами щось не дуже чисте ледве помітним струмочком впадало в Лугу (вірогідно стоки з ферм і господарств), але через 3-4 км вода очистилась до попереднього рівня чистоти і надалі була чистою і прозорою.

В с. П'ятидні річка проходить під 2-ма мостами — залізничним і автомобільним і зразу за ними характер річки знову змінюється. Тут пейзажі стають красивішими - дикий луг відступає, більшає місць для виходів і купання. Річка дуже нагадує верхню Прип'ять і Турію.

За автомобільним мостом в р-ні с. Тростянка починається: четвертий сюрприз — поступово річка змінює очеретяні береги на береги, порослі деревами — вас затягує спочатку під навислі гілки, все красиво і романтично, але десь за 3-4 км до автомобільного мосту в с.Устилуг починаються суцільні важкопрохідні переплетення живих і мертвих дерев — тут ніколи ніхто не чистив русла, і воно реально красиве, звивисте і глибоке, але потребує декілька прочисточних рейдів навіть з ручним інструментом. Береги тут вже без очерету, переважно трава — є красиві місця для стоянок.

Резюмуючи отримані дані, можна сказати, що Луга — безумовно цікава, красива і актуальна для сплавів річка. Особливо симпатичним і цікавим є відрізок від с. П'ятидні до с.Устилуг (більше 10 км) тут різнохарактерні перешкоди, симпатичні мікропейзажі і пейзажі, чисте глибоке русло.

Відрізок від м.Володимир-Волинський до с. П'ятидні складний в плані обносів і проходження гігантських завалів, на що піде немало часу, дещо одноманітний по рельєфу і характеру, але для любителів довгих сплавів з хорошими фізичними навантаженнями цілком може бути прелюдією перед більш цікавим відрізком П'ятидні-Устилуг.

Для любителів порибалити, та для тих, хто нікуди не спішить ділянка від В.Волинського до Устилуга (більше 25 км) може розбитися на 2 дні (стоянки для ночівлі можна знайти за с.П'ятидні) Час проходження 10 км ділянок з завалами еквівалентний 15 км сплаву без перешкод.

Луга — річка з характером, неприборкана і не причесана туристами, чиста і вільна, з чудовим доїздом — ідеальний варіант сплаву вихідного дня!

0 Comments

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous reading
7-10 вересня – Кубок України з спортивного водного туризму с. Сокілець
Next reading
Відео з сплаву по р.Стир (Щуровичі – Берестечко) 08.06.2018