Якщо в вас не сформувався власний перевірений досвід водних походів на кілька днів, то ця інформація допоможе зорієнтуватися з підбором необхідних речей

Визначаємось з видом ночівлі

  • якщо ви берете намет, то для комфортної ночівлі необхідні також будуть: килимок туристичний + спальний мішок (слід уважно віднестися до сезону – в весняно-осінній період не зайвим буде додаткова пара термобілизни, флісу, теплі шкарпетки і шапка)

Визначаємось з способами приготування їжі

  • якщо у вас вийшла група маленька (2-4 особи) – оптимальним буде приготування їжі на газовому пальнику (затрати часу на приготування до 4 порцій – мінімальні, не тратите час на пошук дров, не залежите від погодних умов і місця стоянки)
  • якщо група велика – тут близьким до оптимального стає варіант приготування в великій посуді на вогні. Це потребує мінімум 2 казана на 10-20 порцій, триноги або решітки (в ідеалі), наявності сокирки, пилки, половника, кухонних дрібниць. (залежатимете від чергування для вчасного приготування їжі, хорошої організації процесу, наперед складеного меню, стоянки, на якій можна зібрати дрова)

Оптимальний розподіл  речей

  • перше, на що слід звернути увагу – модель човна, призначення човна, кількість посадкових місць, обладнаність для закріплення вантажів,  габарити вантажних відділень, ергономічні моменти.
  • Велику роль у водному поході відіграє зберігання речей сухими, тому для ваших особистих речей і іншого спорядження слід використовувати гермомішки. Сучасний ринок пропонує безліч варіантів гермомішків, великих і малих, з лямками і без, різних форм (під певний вид човнів). Якщо в вас немає ніякого – оптимальним і універсальним рішенням буде простий найдешевший мішок циліндричної форми на 70-90л. Чому саме такий? Насамперед тому, що ви можете перестрахуватися і взяти зайве – чим більший мішок, тим більше помилок він вам пробачить. Якщо ви заповните половину – не біда, він скручується і фіксується в зменшеному положенні, що є дуже зручним, коли відбувається перерозподіл речей. Мішок недостатнього літражу буде змушувати щоразу шукати додаткових шпарин і упакування для речей, які не ввійшли. Речі в наплечнику – це крайній і небажаний варіант, оскільки крім того що сам наплечник має немалий об’єм, його додатково потрібно буде щоразу упаковувати в цупкий і не дірявий поліетиленовий мішок (який при постійних вийманнях і завантаженнях в каяк не доживе неушкодженим до кінця подорожі – і речі намокнуть). Ще краще мати 2 гермомішки, оскільки в байдарці завжди можна знайти місце, щоб всунути в центральний відсік щось габаритне а на корму прив’язати щось менше, але сумарний об’єм 2-х мішків не повинен перевищувати 70-90 л – бо якщо в вашого напарника буде ще 70-90 л, то ви ризикуєте не знайти такого човна, де вам буде комфортно. Об’єм має значення.
  • Слід пам’ятати, що потрібно залишити місце на групове спорядження (котли, тенти, мотузки, вода для пиття і приготування їжі, інші засоби, які ви вирішили взяти з собою.

Базові принципи підбору особистих речей

  • Є три основних процеси (стани) які будуть потребувати різних речей.
  • Перший процес (стан) це гребля, безпосередній сплав). Одяг для цього процесу має бути легким, спортивним, швидкосохнучим, верх на довгий рукав, низ – штани довгі. Захищені руки і ноги – це важливий момент вашого комфортного відчуття всього процесу, оскільки якщо ви згорите на сонці, або потрапите в шортах і босі в місця, де є комарі і гедзі – ваш сплав ризикує з задоволення перетворитися на “коливжетовсезакінчитьсянавіщояпідцепідписався” На голову при сонці найкраще підійде панама, в інших випадках – інші головні убори на ваш розсуд. На ноги найкраще – аквашузи або інше легке гідровзуття, добре також підійдуть босоніжки з надійною фіксацією, старі сітчасті літні кросівки, щоб дозволяли працювати на камінні, на замулених ділянках, там, де існує ризик ушкоджень. Не зайвими при наявності комах стануть і звичайні шкарпетки, нехай вони будуть мокрі і брудні, зате хоча б частково захистять ноги від укусів. дуже неприємно, коли в мізинець жалить непомічений гедзь)))  Якщо ви не досвідчений гребець – не зайвими будуть легкі рукавички (не гумові), щоб не натерти мозолів.
  • Другий процес (стан) це перебування в таборі. Після греблі ви частково будете мокрими, і, можливо, не ідеально чистими. Найкраще (з колективного досвіду) – це зняти мокрий некомфортний одяг і розвісити його на мотузках або гілках, або просто покласти на траві для просихання і перевдягнутися в зручний табірний одяг. Поглиблюватись в опис, що це таке, не будемо, лишень зазначимо, що для добової терморегуляції краще використати три тоненьких речі, ніж одну грубу і теплу. Окремо має бути компактний одяг для можливих опадів.
  • Третій процес (стан) це сон в наметі. Це дуже розгорнута тема, але зосередимось на тому, що табірний одяг краще зняти, а вдіти спеціальний комплект для сну. Чому? Довгі посиденьки біля димного вогнища та потіння від руху не дуже освіжать ваш одяг, до того ж рубка дров, приготування їжі та інше, навряд залишать його достатньо чистим. Ваш вибір, чи залишити на собі частину  цього одягу перед потраплянням в спальник, чи зняти і замінити його. Літом при правильно підібраному спальнику питання додаткового одягу, звісно, відпадає, але не зникає все ж таки в багатьох випадках. Тому думаємо і вибираємо варіанти.
  • На базі цих принципів можна сформувати універсальний, компактний набір всього необхідного на кількаденному сплаві одягу.

Аптечка і репеленти

  • аптечка стандартна похідна групова має бути в керівника групи, також слід вияснити особисті захворювання учасників (які потребують регулярного приймання ліків) і перевірити наявність особистої специфічної аптечки в такого учасника.
  • репеленти – треба мати, навіть якщо, за чутками, “там мало комарів” .

Додаткові аксесуари, на кшталт ліхтариків(вважаємо обов’язковим) , фотоапаратів, відеокамер та іншого обладнання кожен визначає на свій розсуд. Телефони та інші гаджети, які ви візьмете з собою в байдарку, потрібно покласти в поліетиленові пакети Zip-Lock, щоб уникнути неприємних ситуацій, коли телефон намокає і перестає працювати.

Ціль даної замітки – не проведення аналізу оптимальної підготовки, а формування в людей з недостатнім досвідом, підходу до підготовки у водний похід, з його специфікою.