В даному звіті буде описана сплавна ділянка протяжністю 19,5 км річки Пляшівка від с. Теслугів до місця впадіння в Стир в районі с.Пляшева з заходом по Стиру до лісу з місцем відпочинку - урочище «Камінці».
0 км. Стартувати зручно з будь-якого берега біля мосту в с.Теслугів.
Координати 50.30234678 25.30100626
Перед стартом можна оглянути залишки старого млина, від якого зберігся лише каркас будівлі, і це добре демонструє структуру і об’єм господарських приміщень, приблизно як скелет тварини демонструє її анатомію)
Річка являє тут поки що канал, з доволі жвавою течією і надзвичайно чистою водою.
Всього через 200 метрів ви зустрінете першу фірмову фішку Пляшівки – низьку кладку. Яка легко проходиться на пакрафтах і трішки з більшими трудозатратами – на інших суднах. За нею слідує прохідний завальчик і за кількасот метрів річку перегороджують бетонні плити, утворюючи невеличкий симпатичний поріжок. Ця перешкода долається легко і не являє небезпеки. Потрібно лише бути обережними з краями плит – візуальний огляд – обов’язковий. Координат даних перешкод не фіксую в силу їх незначущості.
Далі річка починає петляти, утворюючи дуже гарні пейзажі з скупченнями дерев на берегах, плесами біля пасовиськ і очеретяні коридори. На прощання з Теслуговим пропливаємо останній міст - і річка виривається в польові простори.
Перед с.Коритне по лівому березі зустрінуться кілька витоків з озер рибного господарства. Самі озера варті того, щоб вийти і подивитися – адже це величезна сітка пов’язаних між собою ставів різної конфігурації, які дуже гарно виглядають і там приємно провести кілька хвилин. А з висоти пташиного польоту це - надзвичайно захоплюючий краєвид.
Витоки з озер роблять свою справу – в Пляшівку потрапляє не забруднена, а просто мутна, за рахунок біологічних процесів у стоячих водоймах , вода. І тому вона вже не така кришталево прозора, хоча, скоріш за все, це є сезонний показник і все може бути по іншому в різні періоди, які по різному впливають на процеси водної очистки.
4,6 км – міст у с. Коритне і наступний млин.
Координати 50.30532609 25ю25719246
Млин в Коритному – більш збережена копія млина в Теслугові.
Нам навіть вдалося дізнатися в одного місцевого жителя, що донедавна (всього 5 років назад по його пам’яті) млин ще працював, правда в аварійному стані знаходився вже давно, тому робили тільки товч для худоби. В млині збереглося колесо приводу і навіть можна зрозуміти, як був влаштований весь процес. Сама будівля колоритна і її стан - джерело фантазій для всілякого креативу. Ми навіть чули, як там бродить привид самого «Чапельника»!!! Хто це такий? – приїжджайте, оглядайте, і можливо, вам також повезе дізнатися, хто це.
Далі, традиційно для сіл понад Пляшівкою – кілька кладочок для розминки.
Зустріли під мостом на виході з Коритного (7,85 км) трав’яну пробку, на якій прекрасно влаштувалася погрітися на осінньому сонечку прісноводна черепаха доволі солідного розміру і ,мабуть, віку. Поспілкувавшись з нею – продовжили свій шлях.
Далі, пройшовши мальовниче одноіменне село Пляшівка – нам відкрився вихід на дуже симпатичний ліс по правому березі за селом. Місце дуже гарне і ми дали цьому лісу свою назву –
10,3 км - «Гамаковий ліс» - крапка виходу і можливої стоянки або обіднього привалу сплаву
Координати 50.32800863 25.23449353
Подальша ділянка мені дуже сподобалась – набір звужень, коридорчиків з мікроострівцями , дуже гарні і різні виходи на береги до села – в осінніх фарбах, під післяобіднім сонечком тут хочеться просто залишитись і нікуди не йти.
12,6 км – міст з греблею в с.Острів.
Координати 50.33201354 25.22142988
Тут простий, але все ж, найбільший обнос. Зручний вихід зліва у лівому рукаві, біля зачалених лодок.
І знову млин, який вже цегляний, ідеально збережений і навіть побілений -як і водиться порядному млину. Непрацюючий, стоїть один на високому правому бережку і дуже гарно дивиться з річки.
Далі річка має штучне випрямлене русло, яке, все ж таки виглядає гарно, має приємну рослинність на берегах і навіть злегка петляє, подекуди створюючи симпатичні обривчики.
За кількасот метрів – низка завалів і важкопрохідних кладок
Координати 50.33799134 25.21688172
Обнос по правому березі.Хоча при іншій водній ситуації все може виглядати по-іншому.
14,4 км – місток і вихід на Козацькі могили і «Козакову яму»
Координати 50.34213735 25.21043849
Це, мабуть, найгарніше з точки зору ландшафту і найцікавіше в історично-краєзнавчому аспекті місце маршруту – тут є реальні козацькі могили а також встановлені обеліски і пам‘ятні хрести козацьким полкам – учасникам битви. Конкретно – район с.Острів. Саме тут знаходилась переправа, яку закрили і утримували ціною своїх життів козаки, задля відступу основних сил. Це місце має свою назву – Козакова яма. Зараз туди веде стежина в бур‘янах – до пам‘ятного хреста. Місце «гибле», болото і невеличка трясовина – відчуваєш це, перебуваючи там.
15 км – газогін і бетонна кладка (при різному рівні води є варіанти простого подолання)
Координати 50.34526828 25.20221909
Далі річка без перешкод і за кількасот метрів по лівому березі ви зможете насолоджуватись краєвидом з Георгієвською церквою, яка є частиною національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви»
15,9 км – місток, по якому можна вийти (лівий берег) до меморіального комплексу і церков.
З цього місця + 1,8 км до впадіння в Стир. Річка проходить повз село і поволі впадає в очеретяні обійми красеня Стира.
Це задоволення Пляшівкою триває 17,7 км
Кілька меандрів – і десь після 19 км – ви потрапите на епічної краси місце на р. Стир – урочище «Камінці».
Тут зайві слова, потрібно тільки побувати і відчути всю красу і силу цих берегів, і , по можливості, не залишити по собі жодних слідів, інакше не буде чим пишатись і де залишити серце!
Коротке резюме:
Річка придатна для сплавів увесь активний сплавний період з кінця березня по середину листопада на будь-яких суднах, включаючи SUP (весна або періоди підйомів води). В малу воду і літом, в період максимальної зарослості – перевага по прохідності і простоті обносів буде в пакрафтів.
Перешкод доволі багато, але всі прості і не становлять небезпек у проходженні і труднощів в обносах.
Насичення краєзнавчими моментами – високе.
Цікавинка – 3 млина (Теслугів, Коритне, Острів) в різному стані зруйнованості і це дуже магнетичні об‘єкти.
Місць виходів і відпочинку – багато, вода чиста, дно – щільний пісок, глина.
Логістика потрапляння на старт, фініш і аварійних виходів - проста, варіантів розбивки ділянки на сплави з різними програмами, відстанями і графіками руху – може бути декілька.
Гаряче рекомендую усім водним туристам.
0 Comments