Відеозвіт з сплаву на пакрафтах по р. Корчик (Корець – Дерманка) 23-25.10.2020

Корчик – надзвичайно красива річка, повна маленьких, нескладних перешкод, у вигляді мілин, простеньких шивер і перекатів, або ділянок, де це все змішано в одне і до цього додається маса прихованих у воді каменів, топляка, бобрових загат, наносів і завалів різної довжини, висоти та складності. Також сюди відносяться і перешкоди, створені людиною – нетипові непрохідні на суднах мости, кладки, повалені через річку дерева. А також сам рельєф є сильно покручений, різноглибинний.

Ми пройшли ділянку від м. Корець до впадіння в р. Случ в с. Устя і далі по Случу до Дерманки і спробуємо дати коротку характеристику різним ділянкам саме Корчика з точки зору рекреаційно-туристичної привабливості.

1 день

0 км старт о 15 год 00 хв

Ми вирішили стартувати в м. Корець по правому березі за мостом. Туди веде поганенький з’їзд. А саме місце старту – чиста трав’яна галявина між вуличкою і річкою – дуже зручно. Привітна пані Людмила і гуси побажали нам вдалої подорожі.

Координати 50.62240226 27.1558454

2 кілометри йде невеличке мальовниче водосховище, яке утворює гребля біля не то вапнякового, не то цукрового заводу, який виглядає недіючим.

2,09 км 15 год 25 хв

Легкий обнос греблі зліва.

Координати 50.5236514 27.1211334

Далі річка виглядає дуже виснаженою і непривабливою, мілко, багато сміття, безліч наносів і завалів, які займають немало часу на пробивання проходу, а, враховуючи досить холодний період сплаву – довго і ефективно в воді не попрацюєш навіть при наявності відповідного одягу і досить мілких (але не завжди) місць. Також довелося стикнутися не просто з завалами, а саме з завалами, в які товстим шаром набилася ряска, яка поволі стікає в цей період через греблю з спокійного водосховища з майже стоячою водою (джерелом утворення ряски). Також, вона утворювала на мілких трав’янистих ділянках ще окремі пробки, суто з ряски, які взагалі не піддавалися розгрібанню. Тому після першого після греблі, можливо навіть і не кілометра, який ми важко, але вперто пробивали з годину, вирішили йти волоком по березі, в надії, що пробки поменшають в силу того, що основна маса відфільтрується на початковій ділянці. Приблизно 800 м. волоком і наша гіпотеза справдилася, пробки зникли і плесо стало майже чистим і вільним від ряски.

Тут зіграли роль 2 кардинальні переваги пакрафта саме на таких завалених ділянках

  • Легкі проводки і перетаскування, максимум маневреності там, де довге судно просто б чіплялося носом або кормою, що затягувало б час проходження коротких звивистих моментів в рази
  • Легкий вихід в разі обноса і легка постановка на воду – це займало в нас лічені хвилини. І ще дуже простий і легкий волок – пакрафт можна спокійно без зусиль везти, як санчата, по трав’янистій поверхні без ризиків ушкоджень.

5,85 км 18 год 00 хв. (початок сутінків)

Координати 50.637243 27.20795127

Стоянка на першому прийнятному місці, доки видимість ще дозволяла вихід.

Слід зауважити, що місць, придатних для стоянок на цій ділянці багато, але всі вони польові, оскільки це ще недалеко від міста і тут багато відкритих місць. Але тихо, спокійно.

План пройти мінімум 10 км (що було цілком можливим за 3 години, враховуючи навіть перешкоди),  – ми не виконали і загальний план виконати всю ділянку, якщо характер річки не зміниться, видавався мало реальним, але йти до кінця, значить до кінця. В команді зразу встановилось розуміння по цьому питанню і це зіграло ключову роль в подальших просуваннях.

Резюме 1-го дня. Пройшовши весь відрізок і побачивши усі можливі крапки усіх можливих варіантів стартів, фінішів або аварійних виходів – вищеописану ділянку (до с.Морозівка) не розглядаю, як частину рекреаційно-туристичних сплавів. Хоча своя родзинка тут, безумовно є. Любителям пригод це не завада.

2 день

Старт о 8 год 40 хв.

Русло потрохи набуває природності, глибини і прохідності.

Тут річка проходить переважно в польових ділянках, але рівень води в руслі розташований більшою мірою на 2-4 метра нижче краю берега і саме русло сильно заросле кущами і деревами, тому навколишні пейзажі можна побачити тільки при виході на берег. А сама сплавна ділянка є по-суті своєрідним тунелем, який нагадує нору якогось гігантського доісторичного гризуна, яка сильно покручена і заплутана, і це надає своєрідного азарту, так як набір перешкод перетворює сплав в постійний цікавий слалом з різними задачками.

10,83 км 9 год 37 хв

Автомобільний переїзд через річку.

Координати 50.64980025 27.21191096

Дорога до початку села Морозівка. Пляжик, ділянка з мілиною і поодинокими камінцями, проводка.

Тут також слід зазначити ще одну суттєву перевагу пакрафта для таких ділянок – це невагоме судно, навіть з вантажем особистих речей і спорядження – легко і зручно проводиться будь-де. Що також економить час і сили.

Далі йде безліч різних перешкод, які не фіксую, оскільки вони не являють складнощів чи небезпек, це і нагромадження каміння і мілкі перекати і завальчики і кладочки і всяке-різне.

16,63 км 13 год.00 хв

Міст в с. Весняне. Привал, перекус.

Під мостом простий перекат, який краще обнести, щоб не наносити травм плавзасобам.

Координати 50.67905589 27.23213808

Тут близько магазини, центр села, хороший під’їзд для можливого старту або фінішу

Також слід зазначити, що села Морозичі і Весняне розташовані доволі близько до річки я тягнуться одне за одним практично без розриву, тому тут дуже багато слідів впливу на річку людини, і відповідних перешкод, є і симпатичні, красиві місцини.

Наприкінці с. Весняне картина кардинально міняється, села віддаляються і справа до річки потрохи підступає ліс, переважно сосновий, також тут починаються дуже мальовничі високі обриви, якими неможливо намилуватися і також є доволі місць для стоянок. Краєвиди надзвичайні.

Така ділянка тягнеться кілька кілометрів до початку с. Сторожів

21 км 17 год.40 хв.

Вихід на правий берег перед напіврозібраним містком в с. Сторожів, стоянка і нічліг на узвишші справа. Також тут окрім містка переїзд. (таких переїздів на Корчику в силу його мілини і твердого, кам’янисто-піщаного дна, дуже багато в районах сіл)

Координати 50.724985 27.274962

Резюме 2-го дня. Найкращий відрізок дня, де характер річки суттєво змінюється в плані глибини і, головне, краси річки в кращу сторону – від мосту на відмітці 16,63 км. Саме ця  крапка є оптимальною для початку дійсно насиченого всіма річковими туристичними принадами сплаву. Тут не менша кількість перешкод, зате неймовірна краса.

3 день

Переводять годинник і старт відбувається о 8 год 00 хв

Починаємо з обноса завалу, що зразу за містком, стартуємо, але пройти довго не вдається, оскільки в цій ділянці є ціла череда різного типу завалів (це типове явище в районах сіл) Один – старий завалений міст, інший -незрозумілі, колись прокопані, а зараз закорковані гіллям і дошками вузькі протоки.

Але з пакрафтами проходимо все це швидко.

22,67 км 9 год 00 хв

Міст, утворений бетонними трубами великого діаметра, укладеними уздовж річки. Все також намертво забито гіллям, окрім однієї труби, в яку вирішив пірнути на пакрафті. Води було замало, але пакрафт пройшов і тут.

Координати 50.73590829 27.27188084

Місце також придатне, як під’їзд для старту, або фінішу

Далі, по мірі віддалення від села, починається найфантастичніший відрізок річки. Сіл, до самого Устя, вже не зустрічається, хоча по лівому березі за лісом лежить с. Франкопіль, звідки веде кілька лісових доріг на правий берег. Ділянка на 90% пролягає в лісах. Причому різних, тут і вільшаники, і болотяне рідколісся, і чагарники, і милі сосняки і берези, є навіть ділянка – де переважають ялинки, які стоять на високих пагорбах.

Також тут маса виносів базальтових порід, які утворюють окрім обривів, низку перекатів і просто розкидані на різних ділянках ріки – для пакрафта  – саме те. А там де непрохідне – там прохідне))))

26,37 км 10 год 42 хв

1-й міст в районі Франкополя.

Координати 50.75206294,27.26847506

З цього мосту в 1 км по правому березі є ділянка з віковими модринами, посадженими ще за польської доби. Якщо є час – можна здійснити вилазку – кажуть – дуже вражаючі дерева.

30 км 12 год 00 хв

2-й міст в районі Франкополя і переїзд з лісовою дорогою – також може бути використаний як можливий доїзд до старту або фінішу.

Координати 50.76669943,27.25866088

Перекус, продовження шляху. Далі натрапили на величезну боброву загату. Таку зустрічаю вперше, хоча був свідком досить великих споруд, але ця перевершила все, бачене раніше..

Русло тут різне, від широкого і глибокого з повільною течією, до швидких вузьких і кам’янистих ділянок. Характерною особливістю ділянки в районі Франкополя є менша кількість крутих меандрів, ніж на попередніх ділянках, Але помірна звивистість зберігається

36 км 13год 30 хв

Залишки шлюзів млина в с.Устя.

Координати 50.792968,27.212495

Цікаво виглядає будівля млина з різних ракурсів. Тут також міст і місце можливого фінішу сплаву.

37,5 км 14 год. 00 хв.

Устя Корчика при впадінні у Случ.

Координати 50.800902,27.212654

Ці останні півтора кілометра дивують цікавими перекатиками, не менш мальовничими краєвидами, особливо хати в с.Устя на пагорбах – мрія художника і фотографа.

Далі ще 4,2 км до фінішу – і ми біля нашого авто приблизно о 15.00

Сумарно від 15.00 23.10 до 15.00 25.10 пройдено 41,7 км (+- похибки)

Є час на збори і виїзд додому

Рушаємо з місця десь о 17 і наша подорож завершується.

Резюме 3-го дня.

По мірі просування різні цікавості тільки збільшуються. Тут є і місця для стоянок, і дуже дикий ландшафт. Повністю поринаєш у лісовий і річковий світ. Однозначно, ділянка 3-го дня –  найцікавіша, в більшості аспектів.

Спостереження і замітки.

Також в цій подорожі спробували пакрафт не тільки для сплаву, але як похідне ліжко! В пакрафті настільки зручно і приємно спати, що хочеться зробити це і вдома. Здуваєте пакрафт до 70-50%, всередину вкладаєте будь-який килимок – і ваше гніздо готове. Лежите, в поглибленні, борта м’яко облягають з боків, нікуди не ковзаєтесь і не їдете – ноги мають м’яку опору. Це зручно, малі тепловтрати (спали без палаток під тентом в +7-9 ) і було зручно, ну а комфорт залежить від вашого спорядження. Також не треба подушки, при правильно підібраному здутті голова займає комфортне підвищене положення – питання що покласти під голову і як надути подушку не існує.

Кращим для цього, мабуть є пакрафт 2,45 (учасник зростом 1.90 почував себе там з комфортом)

Також немаловажним питанням було чи витримає ненадувне дно незліченну кількість контактів чи то з дном, чи то з камінням, чи з цвяхами (а в бобрових загатах, об які ви часто б’єтеся бортами, або ковзаєте дном, їх маса в дошках і колодах, які були прибиті до кладок, та інших речей і стали здобиччю бобрів) І в кінці сплаву на пакрафті під найважчим учасником було 2 більш-менш помітних ушкодження верхнього шару ПВХ розміром в кілька мм. І все. За три нещадні для пакрафта дні.

На Корчику ви, звичайно, сплавитесь і твердим (поліетилен, акрил) каяком, і каркасним, і каркасно-надувним, але ризик ушкодження, довжина судна, яка ускладнить масу моментів при проводках через перешкоди, вага суден + вантаж у них не дозволять робити такі речі, які пакрафт дозволяє робити не тільки швидко, а й без зусиль.

Слід пам’ятати, що Корчик більшу частину року є мілководним, або навіть критично мілководним в певних ділянках, тому перевагою буде користуватись надувний, надлегкий флот.

Ці висновки – суб’єктивне бачення і не претендують на однозначність, але можуть стати у пригоді тим, хто планує подорож по Корчику – специфічній і дуже милій річці нашого краю.

Бажаємо вдалих і змістовних сплавів!